W dniu 13 maja w Gminnym Centrum Kultury w Krzemieniewie odbyła się wystawa poświęcona historii wojskowości, której pomysłodawcą i głównym organizatorem był Jacek Jakubowski, pochodzący z Brylewa pasjonat historii.

Tematyka wystawy swoim zakresem obejmowała działania zbrojne Września 1939 roku, Bitwę o Anglię, walki nad Renem, o Monte Cassino i na przedmieściach Berlina.

Wszyscy przybyli mogli dokładnie obejrzeć umundurowanie, zdjęcia wojenne, broń, odznaczenia i dokumenty. Nie zabrakło też przysłowiowych „perełek”. Wszystkie przedmioty pochodziły z prywatnych zbiorów organizatora wydarzenia.

- Myślę że z broni warto było zobaczyć oryginalny panzerfaust czy też kordzik oficera Luftwaffe. Z umundurowania był to mundur lotnika dywizjonu 302 i mundur spod Monte Cassino. Z wyposażenia chciałem zaskoczyć i zaciekawić między innymi medalami jubileuszowymi Franciszka Józefa, czy słynnym polskim Virtuti Militari. Był też rozkaz dzienny z 1. Armii Wojska Polskiego oraz rzadko spotykane zdjęcia od Polskich Ułanów, oficerów niemieckich, Armię Czarnomorską aż po żołnierzy dawnej Jugosławii. No i oczywiście dla mnie rzecz bezcenna, jaką udało mi się ostatnimi czasy zdobyć - hełm polskiego ułana z kampanii wrześniowej – mówi Jacek Jakubowski, który tego dnia przygotował też bardzo interesujący wykład o działaniach zbrojnych II wojny światowej.

W trakcie spotkania padały też ciekawe pytania z sali, dotyczące zarówno przedmiotów z wystawy (chociażby o czapkę Allgemeine SS), jak i pytania luźnej związane z wystawą np. o ostatnie dni życia Hitlera i hipotezę o jego śmierci.

- W dalszym ciągu nie zamierzam rezygnować ani z powiększania kolekcji, która wydaje mi się już teraz bardzo interesująca, jak i ze zdobywania nowej wiedzy – podsumował Jacek Jakubowski.