Obecny rok jest wyjątkowy, gdyż obchodzimy w nim 100. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości.

Również wyjątkowa była zatem ogólnokrajowa akcja Narodowego Czytania, która odbyła się w rekordowych 2930 miejscach, m.in. szkołach, przedszkolach, szpitalach, bibliotekach, więzieniach, muzeach i aż 142 teatrach.

Ostatecznie, wśród propozycji książkowych wskazanych przez ekspertów, internauci i czytelnicy wybrali "Przedwiośnie" Stefana Żeromskiego, które stało sie motywem przewodnim całej akcji.

- Powieść, z której wypływa wciąż to wielkie zdanie, że Polska potrzebuje wielkiej idei - tak Prezydent Andrzej Duda mówił o "Przedwiośniu" inaugurując akcję w warszawskim Ogrodzie Saskim.

My Narodowe Czytanie obchodziliśmy w Bibliotece w Pawłowicach.

Wszystkich przybyłych na piątkowe spotkanie powitała dyrektor GCK Monika Glapiak, która odczytała list od Prezydenta.

Następnie, panie Monika Bartkowiak i Bogumiła Forszpaniak czytały fragmenty powieści Żeromskiego o "Szklanych domach".

Do wspólnego czytania zaangażowano również przybyłych gości, wśród których wiersze czytali: wójt Andrzej Pietrula, dyrektor szkoły w Garzynie Irena Grobelna, dyrektor szkoły w Drobninie Elżbieta Juskowiak, polonistka Monika Żalik, Teresa Klejbach i przedstawicielka Stowarzyszenia "Krzemianki"

Czytane wiersze były przeplatane pieśniami patriotycznymi.

Spotkanie odbyło się na tarasie pawłowickiej biblioteki, który na tę okoliczność został pięknie ozdobiony w barwach biało - czerwonych. Na ustawionych sztalugach zaprezentowano też informacje o Stefanie Żeromskim, a także o autorach czytanych wierszy: Krzysztofie Kamilu Baczyńskim, Ignacym Krasickim, Cyprianie Kamilu Norwidzie oraz Marii Konopnickiej i Adamie Mickiewiczu. 

Dla gości przygotowano kawę i słodki poczęstunek. Na stoliczkach znalazły się również pyszne winogrona, za które dziękujemy pani z "Krzemianek".Galeria zdjęć: