"Pyra i bania - nasze kulinarne dziedzictwo" - to hasło festynu, który odbył się dnia 10 września 2017 roku przy sali wiejskiej w Pawłowicach. Choć pyra i bania były mottem tego dnia, to jednak wszyscy uczestnicy spotkania stworzyli wspaniałą atmosferę.

Ogłosiliśmy dwa konkursy. Jeden dla mieszkańców i miłośników przydomowych ogrodów na „Największą dynię” oraz dla dzieci na „Warzywno-owocowe zwierzaki - cudaki”. Konkurencje sportowe, najciekawsze ziemniaczane pieczątki i ludziki z warzyw to pierwszą część spotkania. Później wspaniałą część artystyczną przedstawili miłośnicy Izby Regionalnej w Pawłowicach, w której pokazali jak to dziadek pyrę w polu zasadził. Uczennice Szkoły Podstawowej z Bukówca Górnego wystąpiły we wspaniałych gwarowych monologach. A na koniec publiczność bawił Kabaret Dziura. Śmiechu było co nie miara. Mimo chłodnego popołudnia każdy kto przybył na festyn bawił się znakomicie. Można było też spróbować dań przygotowanych przez panie z Koła Gospodyń. A częstowały przepyszną zupą z bani, pyrą z gzikiem, domowym ciastem i kawą. Przy ognisku przygotowanym przez Radę Sołecką można się było ogrzać, a także upiec pyry.
Na zakończenie festynu podsumowano konkursy i wręczono nagrody zwycięzcom.
W konkursie na największą dynię przyznano nagrody dla Piotra Wajsa, Sylwii Ferch i Barbary Kajoch, w konkursie na warzywne zwierzaki: Kasi Mania, Filipowi Matyli i Igorowi Biernaczykowi.
Zaproszeni goście otrzymali przygotowane przez pracownice Biblioteki dyniowe upominki.
Dziękujemy sołtysowi Tomaszowi Adamczakowi oraz członkom Rady Sołeckiej, Przyjaciołom Pawłowickich Rowerówek za pomoc w przygotowaniu festynu, a paniom z Koła Gospodyń za wspaniałą zupę oraz smaczne domowe ciasta.
 Galeria zdjęć: