W czwartek 16 marca z uczniami klasy IIb i IIIa Gimnazjum w Drobninie w bibliotece w Krzemieniewie spotkała się Elżbieta Zubrzycka.
Dr Elżbieta Zubrzycka jest biologiem i psychologiem, założycielką i prezesem Gdańskiego Wydawnictwa Psychologicznego. Na Uniwersytecie Gdańskim wykładała psychologię, a obecnie prowadzi Gdańskie Wydawnictwo Psychologiczne. Jest autorką licznych książek dla dzieci i młodzieży oraz dorosłych. Poprzez literaturę uświadamia dzieciom, czym jest przemoc i jak sobie z nią radzić w szkole i w domu, jak rozmawiać na trudne tematy i w jaki sposób komunikować się z innymi, by nie dochodziło do przemocy. Zanim dojdzie do agresywnego traktowania uczniów przez ich kolegów, należy zrobić wszystko, aby nauczyć ich komunikacji opartej na porozumieniu, a nie na przemocy. Książki jej autorstwa podpowiadają rodzicom, jak rozmawiać z dziećmi o relacjach z rówieśnikami, a młodym czytelnikom podpowiadają, jak komunikować się z rówieśnikami w sposób wolny od agresji. Tematem tego niezwykle ciekawego spotkania była „Złość i przyjaźń” . Zastanawialiśmy się czy złość jest dobra czy zła, co to jest złość i skąd się bierze, do czego służy, czy w czymś pomaga, kiedy się pojawia i kiedy jest potrzebna. Jak się wzmocnić, by jej nie ulegać. (ćwiczenia „10 sekund” i 3x3x3). Młodzież, rozwiązywała test o przyjaźni by dowiedzieć się kto jest prawdziwym przyjacielem. Jakim przyjacielem jest złośnik, maruda czy ktoś kto się obraża, a jakim jest osoba pogodna i radosna.
W naszych bibliotekach jest wiele książek Elżbiety Zubrzyckiej, zachęcamy do sięgnięcia po nie. Może uda się komuś trafić na egzemplarz z autografem?
Spotkanie zorganizował Zarząd Oddziału SBP, przy współpracy Miejskiej Biblioteki Publicznej i współfinansowaniu Starostwa Powiatowego oraz Miasta Leszna. Dziękujemy za możliwość wyjątkowego spotkania.
 Galeria zdjęć: