Przed nami oczekiwane Święta Wielkanocne. Oczywiście, święta te są poprzedzone okresem specjalnych przygotowań. Część z nas robi świąteczne porządki, nawet nie zdając sobie sprawy, iż należą one do tradycji- symbolizują one bowiem usuwanie śladów zimy, a jednocześnie zła i chorób z naszych domów.
Przygotowujemy również święconkę, którą zanosimy w pięknie ozdobionych koszyczkach do kościoła w celu poświęcenia produktów. 
W koszyczku wielkanocnym nie może przede wszystkim zabraknąć jajek, zwykle w postaci kolorowych pisanek, które są symbolami  nowego życia, baranka - zazwyczaj wykonanego z czekolady lub cukru. Baranek symbolizuje umęczonego Chrystusa. Poświęcić należy również: chleb, wędlinę, ciasta świąteczne, chrzan, pieprz i sól.
Na stole wielkanocnym obok mięs i ciast stawiamy koszyk ze święconką. Śniadanie wielkanocne rozpoczyna się zazwyczaj od dzielenia się poświęconym jajkiem. Wielkanoc podobna jest w swej formie i symbolice do bożonarodzeniowego łamania się opłatkiem. Są to święta radości, a pięknie nakryty stół umila biesiadowanie.

Gminne Centrum Kultury zaprasza mieszkańców do wzięcia udziału w wystawie „STÓŁ WIELKANOCNY – TRADYCJA I WSPÓŁCZESNOŚĆ”. Do udziału zapraszamy koła emerytów, koła gospodyń, rady sołeckie, szkoły, rodziny, organizacje.... Celem wystawy jest popularyzacja tradycji i zwyczajów związanych z Wielkanocą oraz rozwijanie inwencji twórczej mieszkańców. Zadaniem grup jest przygotowanie aranżacji stołu oraz potraw i wypieków wielkanocnych. Wystawa Stołów Wielkanocnych, to okazja do podpatrzenia jak zgodnie z tradycją przygotować wystrój stołu świątecznego: jak go udekorować, nakryć i jakimi przysmakami kuchni zastawić. Ponadto każda grupa przygotuje jedną wybraną potrawę lub ciasto, którą zaprezentuje pozostałym uczestnikom (użyte produkty, sposób wykonania). Organizator zapewnia stoły o wym 180 x 90 cm. Wystawa odbędzie się w Niedzielę Palmową 8 kwietnia 2017 w Domu Kultury w Garzynie. Początek o godz. 15,00. Przez godzinę grupy przygotują stoły, później powołana przez Organizatora Komisja oceni aranżację stołu oraz prezentację ciasta lub potrawy. Wszystkie grupy za udział w wystawie otrzymają okolicznościowe dyplomy i bony towarowe, a dla trzech najpiękniejszych stołów Komisja przyzna nagrody rzeczowe. Zgłoszenia przyjmujemy w Gminnym Centrum Kultury do 30 marca. Regulamin i karty zgłoszenia dostępne będą w bibliotekach oraz na stronie internetowej www.gck.krzemieniewo,pl . W przypadku wątpliwości lub dodatkowych pytań prosimy o kontakt z GCK 605 567 878.Załączniki: